CIASTKA

Jak długo można trzymać w lodówce ciastka?

Wszystko zależy od rodzaju wybranego ciastka. Ciastka takie jak Paris-Brest czy Coco ze względu na obecność ciasta parzonego, polecamy zjeść w dniu zakupu z tego względu, że najbardziej apetycznie się wtedy prezentują i najlepiej smakują. Następnego dnia od zakupu wciąż będą pyszne, jednak ciasto parzone ze względu na długotrwałą styczność z kremem oraz panującą w lodówce wilgoć może nieco rozmięknąć i utracić chrupkość.
Natomiast jeśli chodzi o ciastka musowe, zawsze polecamy spożyć je w ciągu dwóch dni od daty zakupu. Jednak po 3-4 dniach od daty zakupu wciąż będą dobre, ucierpieć mogą jedynie nieco walory estetyczne. Należy jednak pamiętać, aby ciastka przechowywać w lodówce zamknięte w pudełku, aby nie przeniknęły do nich inne zapachy z lodówki, ani wilgoć.

Czy ciastka muszą być przechowywane w lodówce?

Ze względu na delikatną strukturę naszych ciastek, które w składają się głównie z musów oraz kremów, po dostarczeniu do domu zalecamy przechowywać je w lodówce. W temperaturze pokojowej lub w ciepłych pomieszczeniach mogą stracić zarówno na walorach wizualnych, jak i smakowych. Zalecamy jednak wyjąć ciastka z lodówki minimum kilkanaście minut przed ich jedzeniem / serwowaniem ich Gościom. Wpłynie to pozytywnie zarówno na ich walory smakowe, jak i na konsystencję.

Czy ciastka wytrzymają kilkugodzinną podróż samochodem?

Często wozimy nasze desery do rodziny i przyjaciół mieszkających we wszystkich zakątkach Polski, odcnaszych Gości otrzymujemy również zdjęcia ciastek po podróży do Wrocławia, Białegostoku czy Krakowa i zazwyczaj nasze słodkości dzielnie te podróże znoszą.
Jednak należy pamiętać, że sukces takiego transportu zależy od temperatury panującej w samochodzie. Polecamy włączyć klimatyzację, a pudełko z ciastkami na najlepiej postawić płasko na podłodze lub w bagażniku. Tak, by mieć pewność, że pudełko się nie przewróci i nie zostanie zgniecione przez inne bagaże.
Nie polecamy dłuższych podróży z ciastkami w bardzo ciepłe dni bez włączonej klimatyzacji.

Jestem w ciąży, które ciastka mogę jeść?

Wszystkie nasze ciastka przygotowywane są na bazie pasteryzowanych produktów, są zatem całkowicie bezpieczne do spożycia dla Pań w ciąży. Jedynym wyjątkiem mogą być okazjonalnie pojawiające się w naszej ofercie praliny czekoladowe. W niektórych z nich może pojawić się alkohol.

Czy mamy desery bez cukru?

W DESEO stawiamy na nowoczesne cukiernictwo, zakorzenione mocno we francuskich cukierniczych technikach, dla których użycie cukru jest niezbędne do otrzymania pożądanych struktur oraz trwałości kremów. Niestety ani stewia, ani ksylitol czy inne dostępne na rynku zamienniki nie są w stanie pod tym względem zastąpić cukru.

Które ciastka zawierają najmniej cukru/węglowodanów?

Ciastkiem o najmniejszej zawartości węglowodanów jest Elena (ok. 18 g w porcji). Na kolejnych miejscach znajduje się Azia 2.0, Kioto oraz Pistachio Cheesecake

Czy w ofercie można znaleźć ciastka wegańskie?

Obecnie w ofercie mamy ciastko Luna – pierwsze wegańskie ciastko w historii DESEO. Długo pracowaliśmy nad jego recepturą, ponieważ zależało nam na tym, aby Luna poziomem nie odstawała od pozostałych ciastek z naszej oferty oraz aby była atrakcyjnym ciastkiem również dla Gości, którzy nie pozostają na żadnych dietach wykluczeniowych.
Luna to połączenie musu na bazie wytrawnej czekolady Madagaskar 67% i kokosowego mleczka z wiśniową marmoladą naszej własnej produkcji, ozdobione na wierzchu warstwą karmelowego ganache, delikatnie chrupiące dzięki słonecznikowej prażynce na spodzie. Luna jest nie tylko wegańska, ale i bezglutenowa!

Dlaczego korzystacie z żelatyny?

Żelatyna jest niezbędnym składnikiem galaretek i dekoracji tworzonych na bazie glacage.
Wegańskim zamiennikiem żelatyny jest agar – substancja żelująca, której głównym składnikiem jest trudno przyswajalny przez człowieka cukier galaktoza. Agar-agar wytwarzany jest z krasnorostów (Rhodophyta), wydobywanych głównie u wybrzeży Japonii (często pozyskiwanych z podwodnych plantacji).

Ile czasu zajmuje zrobienie takiego ciastka?

Wszystko zależy od liczby różnych elementów w danym ciastku oraz poziomu skomplikowania ich wykonania. W tym momencie jednym z najbardziej czasochłonnych ciastek jest ptyś Coco: najpierw należy przygotować i upiec ciasto parzone z kokosową kruszonką, następnie gotowe ciasto zamoczyć w białej czekoladzie z wiórkami kokosowymi. Środek ptysiowej kopułki i jej zwieńczenie stanowią aż dwa różne kokosowe kremy, a w jej sercu umieszczamy jeszcze lekko płynną, kokosowo-migdałową pralinę. Oczywiście każdy element deseru powstaje na miejscu w naszej pracowni.

Ile kalorii ma taki deser?

Wartość kaloryczna naszych deserów wynosi od 290 kcal do ok. 600 kcal. Najmniej kalorycznym deserem jest Elena, co związane jest również z jej rozmiarem i lekkością, najbardziej kalorycznym natomiast Tesoro i Paris-Brest, który wypełniony jest bogatym w smaku maślano-orzechowym kremem i praliną z orzecha laskowego.

Jakie smaki będą najlepsze dla dzieci?

Dla dzieci szczególnie polecamy Fresamore – delikatna, rozpływająca się w ustach struktura przywodzi od razu na myśl truskawkowo-waniliowe lody. Dzieciom spodoba się również jej intensywny, czerwony kolor i kształt do złudzenia przypominający truskawkę. Maluchom posmakuje również Tesoro, czyli nasza czekoladowa kulka wypełniona kremem z orzecha laskowego i płynącą praliną ze słonym karmelem. Latem świetnym wyborem będzie jedno z naszych sezonowych ciastek – urzekający wyglądem i malinowym nadzieniem Summer lub wypełniony po brzegi jagodami i udekorowany waniliowym kremem Jagoptyś.
Wiemy jednak, że dzieciaki gustują w przeróżnych smakach. Odwiedzają nas kilkuletni fani matchy, którzy wybierają ciastko Kioto, kwaśnej marakui (polecamy Azię 2.0) czy orzechów (Paris Brest będzie dla nich idealny).

Które ciastka dla osób uczulonych na orzechy?

Obecnie orzechów nie zawierają ciastka Elena i Luna. Należy natomiast pamiętać, że powstają i przechowywane są w tej samej pracowni, w której przygotowujemy pozostałe nasze desery zawierające orzechy.
Nawet w przypadku ciastek, które na pierwszy rzut oka nie mając nic orzechowego, warto pamiętać, że w składzie może pojawić się np. mąka migdałowa, orzechy laskowe w prażynce, orzechy arachidowe w financierze.

Który deser jest najmniej słodki?

W tym wypadku polecamy szczególnie inspirowane japońskimi deserami ciastko Kioto, w którym prym wiedzie przyjemnie wytrawny smak japońskiej zielonej herbaty matcha, zbalansowany delikatnym, waniliowym kremem. Świetnym wyborem będzie też tropikalnie owocowa, lekko kwaskowata i pachnąca kusząco kaffirem Azia 2.0.

Który deser jest najbardziej słodki?

Najsłodsze wydawać się będą desery w swoim składzie mające sporo orzechowej praliny, jak Tesoro, Coco i Paris-Brest.

Za kilka dni Dzień Dziecka. Macie takie piękne ciastka. Czy nie mogłabym ich odebrać już dziś? Dlaczego nie?

Ciastka, które przygotowaliśmy na to święto, będą dostępne w naszych ladach / będą dostępne na zamówienie w dniach (np. od soboty do poniedziałku). Niestety nie jesteśmy w stanie przygotować ich wcześniej, bo każde nowe ciastko / nowy tort wymaga od naszej Pracowni zatowarowania się w odpowiednie produkty (czasem takie, których na co dzień nie używamy), przygotowania nowych musów, kremów czy dekoracji. To sprawia, że zwykle nie jesteśmy w stanie wydać zamówienia wcześniej niż proponowane daty.

TORTY

Czy można wymienić lub pominąć jakiś składnik tortu?

Receptury naszych tortów opracowane są w taki sposób, aby każda warstwa idealnie łączyła się z pozostałymi elementami nie tylko smakowo, ale również, aby zapewnić mu odpowiednią stabilność i strukturę. Jakakolwiek wymiana konkretnego elementu tortu musiałaby zatem być poprzedzona serią prób, mających na celu sprawdzenie, czy tort odpowiada przyjętym przez nas standardom. Ze względu na czas oraz środki, które takie próby by pochłonęły, zamiana lub pominięcie danego elementu niestety nie są możliwe.

Czy można zamówić mniejszy tort niż 1kg?

Nasz najmniejszy tort składa się z 8 do 12 porcji, zatem spokojnie sprawdzi się i na mniejszym wydarzeniu na 4 osoby – wówczas dla każdego zostanie jeszcze kawałek na dokładkę, jak i na nieco większym spotkaniu na 10-12 osób, wówczas każdy otrzyma po jednej porcji.

Czy tort wytrzyma kilkugodzinną podróż samochodem?

Wiemy, że nasi Goście często zabierają torty nawet w kilkugodzinną podróż do innych miast, natomiast sukces takiego transportu zależy w dużej mierze od temperatury panującej w samochodzie i od sposobu przewożenia tortu. Najlepiej postawić pudełko z tortem płasko na podłodze lub w bagażniku, tak, by tort się nie przewrócił, ani nie został przygnieciony przez inne bagaże.
Rekomendujemy ostrożną i spokojną jazdę, bez nadmiernej prędkości i bez agresywnych i nadmiernie dynamicznych zakrętów. Zdecydowanie nie polecamy dłuższych podróży z tortem w ciepłe dni i bez włączonej klimatyzacji w samochodzie.

Czy robicie torty dla dzieci?

Jak najbardziej nasi Goście zamawiają torty DESEO również na urodziny swoich dzieci. Najbardziej lubiane smaki na takie okazje to Fresa, Azia, Lorena lub Nocciola czy Luna. Znamy jednak i takich małych smakoszy, co wybierają takie smaki jak Kioto czy Nikaragua.
Torty dziecięce możemy udekorować w ulubionych kolorach dziecka, możemy je również przystroić kolorowymi czekoladowymi kulami, które zwykle budzą zachwyt dzieciaków. Od niedawna w naszej ofercie pojawiły się również specjalne urodzinowe dekoracje jak Jednorożec, dla wszystkich którzy uwielbiają bajkowe motywy i wszystkie odcienie różu, a także Kosmos dla wszystkich, którzy siedzą z głową w chmurach lub są miłośnikami gwiazd i kosmicznych podróży.
Na tort urodzinowy możemy również przygotować napis z czekolady np. Hela 9 lat 🙂

LODY

Jestem w ciąży, czy mogę jeść Wasze lody?

Zdecydowanie, zwłaszcza, że w ciąży należy się rozpieszczać! Używamy wyłącznie pasteryzowanego mleka, śmietanki oraz żółtek (żółtek jajek używamy do produkcji lodów waniliowych), zatem lody są jak najbardziej bezpieczne do spożycia, nawet przez Panie w ciąży.

Dlaczego podstawowa porcja lodów to dwa smaki, dwie packi?

Z naszego doświadczenia wynika, że Goście zazwyczaj wybierają dwa smaki, dlatego postanowiliśmy, aby podstawowa nasza porcja składała się ze 120 g lodów, którą można podzielić na dwa smaki. Tym samym chcemy zachęcić Gości do próbowania i odkrywania jak największej ilości smaków. Oczywiście dla dzieci możemy nałożyć połowę podstawowej porcji.

Jak długo można przechowywać lody w zamrażarce?

Nasze lody mogą być przechowywane do dwóch tygodni w zamrażarce, natomiast dla zachowania jak najlepszych walorów smakowych polecamy spożyć je w przeciągu tygodnia od zakupu.

Czy w lodach są jajka?

Pasteryzowanych żółtek używamy do produkcji smaku wanilia Bourbon z Madagaskaru. W pozostałych naszych smakach nie ma jajek.

Czy lody są na pewno bezglutenowe?

Wszystkie nasze lody są bezglutenowe, ale powstają w pracowni, w której obecny jest gluten (wykorzystywany przy przygotowywaniu innych produktów). Należy też pamiętać, że przy nakładaniu lodów, packa / gałkownica styka się z wafelkami do lodów, a one zawierają gluten. Jeśli jednak nie jest to silne uczulenie / celiakia, a po prostu chęć ograniczenia spożywania glutenu, jak najbardziej polecamy lody w kubeczku.

Dlaczego porcje niektórych smaków różnią się wielkością?

Porcje o tej samej wadze mogą różnić objętością przez wzgląd na użyte do ich produkcji składniki. Z tego względu każdy smak ma nieco inny ciężar: najlżejsze są owocowe sorbety, najcięższe natomiast zawsze smaki na bazie śmietanki, pasty orzechowej czy belgijskiej czekolady.
Właśnie dlatego porcja sorbetu z marakui będzie większa objętościowo, niż porcja czekolady ze śliwką, mimo takiej samej wagi.

Dlaczego ważycie lody?

Ważymy lody, aby każdy z naszych Gości sprawiedliwe otrzymał porcję o wielkości 120g. Porcje niektórych smaków, mimo dokładnie takiej samej wagi, różnią się od siebie objętością, dlatego bardzo trudno jest nałożyć odpowiednią porcję „na oko”. Zwłaszcza, że lody nakładamy, jak w najlepszych lodziarniach we Włoszech, specjalnymi łyżkami, a nie gałkownicami.

Od czego zależy cena lodów?

Nasze lody tworzone są tradycyjnie, na bazie prawdziwych, jakościowych produktów, a nie gotowych past i mieszanek czy ulepszaczy smaku. Używamy prawdziwej wanilii Bourbon z Madagaskaru, belgijskiej czekolady, a nie kakao, past orzechowych wytwarzanych w naszej pracowni z własnoręcznie uprażonych pistacji i orzechów laskowych, dzięki czemu mamy pewność, że znajdują się w nich wyłącznie orzechy. Nie oszczędzamy na składnikach, bo wiemy, że tylko najwyższa jakość zapewni najlepszy smak. Musi to jednak znaleźć odzwierciedlenie w cenie.

Często zmieniacie smaki lodów?

W sezonie letnim planujemy rotować smakami lodów we wszystkich naszych lokalach, zwłaszcza, że opracowaliśmy ostatnio wiele nowych smaków, które czekają na swoją premierę. Aby mieć pewność, że ulubiony lub nowy smak znajduje się w konkretnym lokalu, najlepiej zadzwonić do nas, a udzielimy wszystkich informacji.

INNE:

Czy ciastka/torty można zamrażać?

Nasze ciastka oraz torty ze względu na delikatną, musową strukturę nie nadają się do zamrażania – po rozmrożeniu ucierpiałaby ich struktura oraz walory estetyczne.

Ile kosztuje dostawa i dlaczego jej koszt jest wyższy, niż zwykłego kuriera?

Na terenie Warszawy nasze desery dostarczamy przy pomocy kuriera Pick Pack, który ciastka, lody i torty przewozi bezpiecznie samochodem zaopatrzonym w chłodnię, co sprawia, że nasze desery podróżują w optymalnych dla nich warunkach i temperaturze. Dzięki temu do celu docierają w idealnym stanie.
Poza usługą kurierską, nasze słodkości (ciastka i lody) zamawiać można również przez platformy dowozowe: Wolt, Uber Eats

Które desery nadają się dla osób chorych na celiakię?

Na ten moment jedynym bezglutenowym ciastkiem w naszej ofercie jest ciastko Luna, jednakże należy pamiętać, że wszystkie desery powstają w przestrzeni jednej pracowni, razem z deserami zawierającymi gluten, dlatego mogą nie być odpowiednie dla osób cierpiących na ostry rodzaj celiakii.

 

EKOLOGIA

Dlaczego plastikowe podkładki?

Zależy nam zarówno na estetycznym, jak i bezpiecznym transporcie naszych ciastek, dlatego zdecydowaliśmy się na obecnie używane przez nas podkładki. Nie rozmiękają od inwertowanego cukru, którym przykleja się do nich ciastka, aby nie przemieszczały się w opakowaniu podczas transportu, w przeciwieństwie do kartonowych podkładek – jedynej alternatywy, którą obecnie oferuje rynek.
Podkładki również na tyle sztywne, że ciastka można bezpiecznie umieścić w pudełku i przenieść na talerzyk bez obaw, że ciastko zsunie się i uszkodzi.
Oczywiście wciąż monitorujemy sytuację na rynku opakowań cukierniczych i jeśli pojawi się ekologiczne rozwiązanie, które spełniać będzie nasze wymagania dotyczące estetyki i bezpieczeństwa, będziemy pierwsi do przetestowania go.
Zanim to nastąpi, aby ograniczyć zużycie plastiku, zachęcamy naszych Gości do zbierania podkładek od ciastek wydanych na wynos i przekazywania nam ich do ponownego użytku – oczywiście po odpowiednim oczyszczeniu i wyparzeniu. Podobnie robimy z podkładkami ciastek spożywanych na miejscu w naszych lokalach.

Dla podkładek od ciastek nasi Goście znajdują też inne ciekawe zastosowanie – dzięki swojej trwałości świetnie sprawdzają się jako tabliczki z nazwami roślinek w domowym/balkonowym zielniku.

Dlaczego używacie jednorazowych słomek i kubków?

Planowaliśmy odejście od plastikowych słomek i kubków i w lecie 2019 praktycznie ich nie używaliśmy. Ponowne ich wprowadzenie zostało wywołane poprzez pandemię i zamknięcie gastronomii od marca do maja 2020. Nasi Goście kupując ciastka na wynos, często pytali nas również o zimne napoje na wynos. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić kubeczki, które umożliwią nam serwowanie Wam orzeźwiającego Espresso Tonic czy lemoniady na wynos. Słomki PLA wybraliśmy ze względów higienicznych i technicznych, jednak wydawane są one tylko osobom, które preferują picie przez słomkę i o tę słomkę poproszą. Nasza obsługa serwuje napoje zarówno na wynos, jak i na miejscu bez słomki. Warto pamiętać, że słomki PLA, pomimo, że wyglądają jak plastikowe, są produkowane z kukurydzy lub trzciny cukrowej.

WSZYSTKIE PRODUKTY

Czy w ofercie posiadacie słodkości bezglutenowe?

W naszej ofercie znajduje się aż trzy ciastka wykonane przy użyciu produktów bezglutenowych: Luna, oraz Fresa w wersji tortu. Bezglutenowy jest również tort Luna. Docelowo żadnych zbóż zawierających gluten nie używamy do produkcji naszych lodów i czekolad.
Należy natomiast pamiętać, że wszystkie nasze ciastka, torty i inne słodkości powstają i przechowywane są tej samej przestrzeni pracowni i w tych samych ladach chłodniczych.

Czy w ofercie posiadacie słodkości bez orzechów?

Orzechów nie zawiera ciastko oraz tort Luna, a także ciastko Elena. Należy natomiast pamiętać, że Luna powstaje i przechowywana jest w tej samej przestrzeni pracowni, w którem przygotowujemy pozostałe nasze desery.

Jak zabezpieczane są ciastka / torty do transportu?

Tacki, na których umieszczone są ciastka oraz torty, podklejamy do pudełek cukrem inwertowanym. W taki sam sposób do podkładki przyklejamy ciastka. Dzięki temu ani podkładki, ani ciastka nie przemieszczają się w pudełku.


DOSTAWY

Czy nadal prowadzicie darmową dostawę?

Darmowe dostawy w Warszawie wprowadziliśmy, by umilić naszym Gościom czas zamknięcia w domu podczas pandemii 🙂 #Zostańwdomu sprawiło, że mogliśmy je sprawnie zorganizować – zbieraliśmy zamówienia i to nasz kierowca decydował, jaką trasą jedzie i jaką kolejność adresów wybierze. Niestety nie jest to możliwe w czasie, gdy wszyscy wrócili do pracy i codziennych obowiązków, bo w takiej sytuacji ciężko nam pogodzić darmową dostawę i różne adresy rozsiane po całym mieście.

Czy wozicie też lody do innych miast? Dlaczego nie?

Na chwilę obecną nie wozimy lodów do innych miast. Wynika to z tego, że wozimy ciastka, a samochód chłodnia musi mieć ustawioną jedną, określoną temperaturę. Z uwagi na to, że ciastka są przewożone w innej temperaturze niż lody, nie możemy przewozić i tego, i tego 🙂